مبانی نظری و پیشینه پایان نامه منبع کنترل در روانشناسی

مبانی نظری و پیشینه پایان نامه منبع کنترل در روانشناسی مبانی نظری و پیشینه پایان نامه منبع کنترل در روانشناسی

دسته : -مبانی و پیشینه نظری

فرمت فایل : word

حجم فایل : 39 KB

تعداد صفحات : 29

بازدیدها : 981

برچسبها : منبع کنترل در روانشناسی منبع کنترل درونی منبع کنترل بیرونی

مبلغ : 12000 تومان

خرید این فایل

دانلود مبانی نظری و پیشینه پایان نامه منبع کنترل با بررسی منابع کنترل درونی و بیرونی و پیشینه پژوهشی

مبانی نظری و پیشینه پژوهش منبع کنترل در روانشناسی، فصل دوم پایان نامه با منبع نویسی درون متنی و رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب با منابع انگلیسی و فارسی دارد (به شیوه APA)

تعریف منبع کنترل

مفهوم منبع کنترل به این مربوط است که شخص تا چه اندازه باور دارد که بر شرایط خود مؤثر بوده و کنترل دارد. منبع کنترل اولین بار در نظریه یادگیری راتر در سال 1965 مطرح شد. راتر مفهوم منبع کنترل را برای انکار نمودن تفاوت های شخصیت در عقاید ما نسبت به منبع تقویمان معرفی نمود. پژوهش راتر نشان داده است که برخی از مردم معتقدند تقویت وابسته به رفتار خود آن هاست. دیگران فکر می کنند که تقویت توسط نیروهای بیرونی کنترل شده است. منبع کنترل به میزان اعتقاد فرد در مورد کسب پاداش از طریق کوشش شخصی اطلاق می شود.

منبع کنترل درونی

افرادی که دارای متغیرهای شخصیتی موسوم به منبع کنترل درونی هستند، خود را حاکم بر سرنوشت خود می بینید. این افراد به توانایی خود در مهار کردن رویدادهای زندگی یعنی منبع داخلی نظارت و کنترل باور دارند.

افراد دارای منبع کنترل درونی، اعتقاد دارند که کنترل کافی بر زندگی خود و رویدادهای آن داشته و مطابق همین باور رفتار می کنند. تحقیق نشان داده است که آن ها در تکالیف خود عملکرد بهتری دارند. کمتر تحت نفوذ دیگران قرار می گیرند و برای مهارت ها و پیشرفت های خود ارزش والاتری قائل هستند. آن ها بیشتر از افراد دارای منبع کنترلی بیرونی برای قبول مسؤولیت اعمال خود آمادگی دارند. تحقیقات مقدماتی حاکی از آن است که افراد دارای منبع کنترل درونی از بهداشت روانی بهتری برخوردار هستند.

همچنین، این افراد در تکالیف آزمایشگاهی در سطح بالاتری عمل نمودند. آن ها اضطراب کمتر و عزت نفس بیشتری گزارش می کنند، آمادگی بیشتری برای پذیرفتن مسؤولیت جهت اعمالشان دارند و از سلامت روانی بیشتری برخوردارند.

ویژگی های افراد با منبع کنترل بیرونی

اشخاص با منبع کنترل بیرونی از نظر رفتاری و شخصیتی دارای ویژگی های زیر می باشند.

1- این افراد به امکان کنترل زندگی خود در زمان حال و آینده باور چندانی ندارند.

2- در کوشش برای بهبود موقعیت خود فایده ای نمی بینند.

3- احساس فشار روانی در این افراد بیشتر است.

4- افراد بیرونی محیط را تهدید کننده می بینند، یعنی اعتقاد آن ها این است که کنترلی بر آن ندارند.

5- از نظر جسمانی نسبت به افراد درونی ضعیف ترند، یعنی درونی ها به نظر می رسد سالم تر باشند.

...

عناوین مطالب فایل دانلودی مبانی نظری و پیشینه پایان نامه منبع کنترل شامل : منبع کنترل، تعریف منبع کنترل، منبع کنترل درونی، منبع کنترل بیرونی، ویژگی های افراد با منبع کنترل درونی، ویژگی های افراد با منبع کنترل بیرونی، پیشینه تحقیق، سلامت روان و ایمان، ارتباط سلامت روان با شادکامی، سبک های دل بستگی و منبع کنترل، ارتباط ایمان با شادکامی، سبک های دل بستگی و منبع کنترل، تحقیقات ترکیبی، فهرست منابع و مآخذ می باشد/

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید